Du er her: Forsiden >> Foreningen



Sydjysk Square Dance Kolding (cvr-nr:35260870) blev stiftet 7. marts 1997 for at udbrede interessen for Modern Square Dance i Sydjylland samt arrangere undervisning og opvisninger.
Oprindeligt registreret under cvr-nr:26378567 Ændret 2013 pga. rod hos cvr
(Se også vedtægter)

Foreningen er medlem af Landsforeningen Square Dance Danmark (Danish Association of American Square Dance Clubs) samt DGI (Danske Gymnastik- & Idrætsforeninger, foreningsnr.1058800 / cfr:1030691).

Undervisningen foregår primært på Bramdrup Skole, Møllegårdsvej 10, 6000 Kolding (gymnastiksal 1+2)
Se mere under Undervisning



Bestyrelsen:

Formand:
Midlertidig formand / president
Henning J Thomsen, Polluxvænget 13, 7000 Fredericia - tlf. +45 2560 9848, mail: formand@sydjysksq.dk

Kasserer / treasurer:
Ann Gertz Winther
Ann G. Winther, Duevej 11, 6580 Vamdrup - tlf. 6178 4336, mail: kasserer@sydjysksq.dk

Øvrige:

Christian Wilckens
Christian Wilckens, Bøgevænget 21, Tvingstrup, 8700 Horsens - tlf. 2214 1940, mail: cwcaller@gmail.com (sekretær)

Arne Winther
Arne T Winther, Duevej 11, 6580 Vamdrup - tlf. 6177 4336, mail: arne@winther-bogforing.dk

Leo Christensen
Leo Christensen, Gårslev Nørregade 10, 7080 Børkop - tlf. 4017 2101, mail: leochr@pc.dk


Suppleant(er):
    Torben Erlandsen - tlf. 4058 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com
    Lone Erlandsen - tlf. 2532 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com



Caller(e):
Christian Wilckens, Bøgevænget 21, Tvingstrup, 8700 Horsens - tlf. 2214 1940, mail: cwcaller@google.com

- samt associerede callere:
Bent Rochler, Sauersvej 8, 7000 Fredericia - tlf. 7594 3889 / 6178 3889, mail: bent@rochler.dk
Einar Sølvsten, Vittenvej 60C, 8382 Hinnerup - tlf. 8610 2127 / 2826 8127, mail: solvsten44@hotmail.com
Lars-Inge Karlsson, Odense - tlf. 3091 3418, mail: frila2011@gmail.com


Webmaster:
Henning J. Thomsen, Polluxvænget 13, 7000 Fredericia - tlf. 7593 3848 - mail: webmaster@sydjysksq.dk

Opvisningsarrangør:
Lone Erlandsen, Jens Baggesensvej 8, 7000 Fredericia - tlf. 2532 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com



Alle i bestyrelsen besvarer gerne spørgsmål om foreningen.
Spørgsmål om undervisning bedes rettet til formanden.
Spørgsmål om medlemskab bedes rettet til kassereren

Eventuelle generelle henvendelser kan rettes til hele bestyrelsen
- næste bestyrelsesmøde: 4. december 2017 (Torben)