Du er her: Forsiden >> Foreningen



Sydjysk Square Dance Kolding (cvr-nr:35260870) blev stiftet 7. marts 1997 for at udbrede interessen for Modern Square Dance i Sydjylland samt arrangere undervisning og opvisninger.
Oprindeligt registreret under cvr-nr:26378567 Ændret 2013 pga. rod hos cvr
(Se også vedtægter samt persondatapolitik)

Foreningen er medlem af Landsforeningen Square Dance Danmark (Danish Association of American Square Dance Clubs) samt DGI (Danske Gymnastik- & Idrætsforeninger, foreningsnr.1058800 / cfr:1030691).

Undervisningen foregår primært på Bramdrup Skole, Møllegårdsvej 10, 6000 Kolding (gymnastiksal 1+2)
Se mere under Undervisning



Bestyrelsen:

Formand:
Midlertidig formand / president
Henning J Thomsen, Polluxvænget 13, 7000 Fredericia - tlf. +45 2560 9848, mail: formand@sydjysksq.dk

Kasserer / treasurer:
Ann Gertz Winther
Ann G. Winther, Duevej 11, 6580 Vamdrup - tlf. 6178 4336, mail: kasserer@sydjysksq.dk

Øvrige:

Arne Winther
Arne T Winther, Duevej 11, 6580 Vamdrup - tlf. 6177 4336, mail: arne@winther-bogforing.dk

Leo Christensen
Leo Christensen, Gårslev Nørregade 10, 7080 Børkop - tlf. 4017 2101, mail: leochr@pc.dk

Christian Wilckens
Torben Erlandsen, Jens Baggesensvej 8, 7000 Fredericia - tlf. 4058 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com


Suppleant(er):
    Lone Erlandsen - tlf. 2532 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com
    Laila Hattmann - tlf. 4078 2565 - mail: laila@hattmann.com



Caller(e):
Christian Wilckens, Bøgevænget 21, Tvingstrup, 8700 Horsens - tlf. 2214 1940, mail: cwcaller@google.com

- samt associerede callere:
Bent Rochler
Einar Sølvsten
Lars-Inge Karlsson


Webmaster:
Henning J. Thomsen, Polluxvænget 13, 7000 Fredericia - - mail: webmaster@sydjysksq.dk

Opvisningsarrangør:
Lone Erlandsen, Jens Baggesensvej 8, 7000 Fredericia - tlf. 2532 0763 - mail: toloerlandsen@gmail.com



Alle i bestyrelsen besvarer gerne spørgsmål om foreningen.
Spørgsmål om undervisning bedes rettet til formanden.
Spørgsmål om medlemskab bedes rettet til kassereren

Eventuelle generelle henvendelser kan rettes til hele bestyrelsen
- næste bestyrelsesmøde: 3. december 2018 (Lone)